Czy warto stosować żarówki LED? Które wybrać?Jeśli macie halogeny w kuchni, łazience czy przedpokoju nie zastanawiajcie się długo, czas wymienić je na żarówki LED-owe. Oszczędności na zużytym prądzie są spore, zaraz po lodówce, zamrażarce czy bojlerze oświetlenie jest jednym z największych pożeraczy energii, więc na pewno warto.


Z LED-ami jest jeden problem, jest ich tak dużo na rynku, że nie wiadomo które wybrać. Ja zraziłem się kilka razy kiedy kupiłem niby odpowiedniki halogenów ale po zainstalowaniu okazało się, że światło jakie dają jest dużo bielsze, choć opis sugerował, że są barwy "warm white", kolejne dawały zbyt mało światła, więc moi domownicy ani ja nie mogliśmy się do nich przyzwyczaić, dlatego zwróciłem je do sklepu i postanowiłem bliżej przyjrzeć się LED-om.

Poniższa tabela pokazuje zużycie energii elektrycznej dla 50W halogena oraz odpowiednika 5W LED. Przyjąłem, że światło świeci się 5 godzin dziennie czyli 1825 rocznie, a koszt za kilowatogodzinę to £0.13.


LED Halogen

5 50
Zuzycie kWh 9.125 91.25
Roczny koszt 1.18625 11.8625


Tak to prawda, że żarówki LED są droższe, ale mają większą żywotność, około 10 krotnie, tak więc jeśli przyjmiemy, że kilowatogodzina kosztuje w UK 13 pensów, wówczas rocznie na pojedynczej żarówce oszczędzimy £10, teraz jeśli przemnożymy to przez liczbę żarówek w domu w moim wypadku 14 to robi się z tego ładna sumka £140 na rok.

Jakie LED-y wybrać?

Znalazłem bardzo fajny artykuł w języku angielskim o tym jak wybrać perfekcyjną żarówkę LED jest on dostępny tutaj.

Dla mnie osobiście jedną z najważniejszych rzeczy przy wybieraniu żarówki LED jest barwa. Halogeny dają ciepłe światło i do takiego światła jestem przyzwyczajony. Producenci LED czy też marketingowcy używają uproszczeń nazywając je po prostu "warm white" czyli barwa biała ciepła, odpowiednik halogenów, jednak tutaj zdarza się często, że jedna żarówka może mieć inną barwę od drugiej. W tym wypadku najlepiej sprawdzić na opakowaniu, gdzie powinna być podana temperatura barwowa w kelwinach. Halogen ma temperaturę 2700k, tak więc żarówka LED, która będzie najbardziej zbliżona powinna mieć taką samą, jednak bardzo często zdarza się, że temperatura to 3000k, a takie światło jest dużo bielsze.

Żarówki LED, które spełniają moje wymagania znalazłem na przykład w supermarkecie Aldi, są to LED-y GU10 2700k 345 lumenów (ilość emitowanego światła), a kosztują około £2.5 za sztukę, całkiem przyzwoicie. Również w sklepach Poundland, są całkiem fajne żarówki LED-owe, które kosztują oczywiście £1.

Dlaczego warto wybrać żarówki LED
  • używają mniej energii elektrycznej
  • świecą dużo dłużej niż zwykłe żarówki
  • nie zawierają trujących związków tak jak żarówki energooszczędne
  • nie nagrzewają się

No comments

Powered by Blogger.