Odzyskaj ubezpieczenie PPI na własną rękę
PPI było zwykle oferowane i/lub sprzedawane przez banki klientom ubiegającym się o pożyczkę (loan), kredyt hipoteczny (mortgage), leasing (car finance), czy kartę kredytową (credit card).
Pomimo tego, że ubezpieczenie PPI w założeniach miało służyć klientom, zwykle było wykorzystywane do naciągania ich na dodatkowe koszty. Częstokroć produkt ten oferowany był osobom, które wcale go nie potrzebowały, nie mogły w przyszłości z niego skorzystać lub jego zakup był nieodzownym warunkiem do otrzymania kredytu. Takie nieprawne praktyki (zwane misselling) zostały zakwestionowane przez klientów i od 2011 sądy nakazały bankom, i innym instytucjom finansowym, zwrot niesłusznie pobieranych kwot za PPI wraz z odsetkami.
Generalnie od roku 2012 banki mają zakaz sprzedaży PPI podczas podpisywanie umów kredytowych.
Jeśli byłeś (nadal jesteś) klientem banku i nabyłeś jakikolwiek produkt kredytowy, mogłeś stać się ofiarą oszukańczych praktyk stosowanych przez doradców bankowych przy oferowaniu PPI.
Co zatem zrobić, aby odzyskać pieniądze:
1. Sprawdź swoje dokumenty kredytowe i upewnij się, czy ubezpieczenie PPI jest wspomniane w umowie z bankiem. Nie musi ono nosić nazwy Payment Protection Insurance, ale może być nazwane m.in: loan protection (zabezpieczenie pożyczki), credit insurance (ubezpieczenie kredytu), loan repayment insurance (zabezpieczenie spłaty pożyczki), account cover (ochrona konta), payment cover (ochrona płatności) lub ASU-accident, sickness and unemployment insurance (ubezpieczenie wypadku, choroby i bezrobocia)
2. Upewnij się, czy nabycie Twego ubezpieczenia PPI nie było następstwem oszukańczych praktyk (misselling) banku lub instytucji finansowej, np.:
- nie wyjaśniono Ci szczegółowo i przejrzyście warunków umowy ubezpieczenia
- wywierano na Ciebie presję do zakupu PPI
- umowa ubezpieczenia PPI została dodana do Twego kredytu lub pożyczki bez Twojej wiedzy
- nie wyjaśniono, że ważność ubezpieczenia PPI może upłynąć, zanim spłacisz pożyczkę czy kredyt
- doradzono Ci zakup ubezpieczenia PPI, choć wcale nie było Ci ono potrzebne
- wyjaśniono Ci, iż zakup ubezpieczenia PPI było warunkiem koniecznym do nabycia kredytu czy pożyczki (w rzeczywistości jednak była to jedynie opcja)
3. Nie ponoś dodatkowych kosztów i dochodź roszczeń samemu.
Na rynku aż roi się od firm oferujących odzyskiwanie pieniędzy niesłusznie zagarniętych przez banki. Miej jednak na uwadze, że marża takich firm może sięgać aż 30% roszczenia: przykładowo jeśli należy Ci się £5000 zwrotu, będziesz musiał z tego oddać aż £1500 firmie, która odzyskała dla Ciebie pieniądze.
Warto zatem poświęcić czas, aby uzyskać roszczenie na własną rękę. Uzyskasz wówczas 100% należnego Ci odszkodowania. Wystarczy, że wypełnisz bezpłatną formę PPI claim form ze strony Financial Ombudsman Service Jeśli masz z tym jakieś trudności skontaktuj się z ombudsman service pod nr.: 0800 023 4567.
4. Skontaktuj się z bankiem czy instytucją finansową, która sprzedała Ci ubezpieczenie PPI.
Napisz do banku zażalenie dotyczące niepoprawnie sprzedanego PPI, zawierając w piśmie jak najwięcej informacji i szczegółów ubezpieczenia oraz powody, dla których uważasz że Twoja polisa była sprzedana z naruszeniem prawa.
Najlepiej użyć gotowej formy (np.: PPI claim form ze strony Financial Ombudsman Service), aby nie pominąć jakichś szczegółów. W internecie dostépnych jest wiele wzorów form PPI do wyboru. Wypełnioną formę należy odesłać (najlepiej listem poleconym - recorded delivery letter) pod adres banku - sprzedawcy PPI. Jeśli nie chcesz wysyłać formy listownie możesz odwiedzić najbliższy oddział banku czy instytucji finansowej i wręczyć ją komuś z obsługi. W tym przypadku możesz jednak nie otrzymać potwierdzenia złożenia zażalenia i może ono nie dotrzeć do właściwego departamentu.
Banki oraz instytucje finansowe mają 8 tygodni na odpowiedź, w której powinny zająć stanowisko, czy uznają Twoje zażalenie lub pytając o dodatkowe informacje i dokumenty. Czasami banki mogą wysłać do Ciebie pismo z samą tylko informacją potwierdzającą otrzymanie Twego zażalenia. W takim przypadku upewnij się, że dostaniesz kolejny list z decyzją.
5. Skontaktuj się z Finansowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich - Ombudsman'em
Jeśli nie otrzymasz od banku ostatecznej decyzji w ciągu 8 tygodni od złożenia zażalenia lub jeśli nie zgadzasz się z jego decyzją, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy Financial Ombudsman Service, kontaktując się telefonicznie: 0800 023 4567. Będziesz zapytany o przedstawienie szczegółów sprawy oraz o wysłaną wcześniej formę PPI. Na kontakt z Ombudsman'em masz 6 miesięcy od chwili otrzymania decyzji banku. Financial Ombudsman Service będzie w Twoim imieniu dochodził roszczeń dotyczących PPI.
Z uwagi na niespodziewanie dużą skalę skarg związanych z PPI Financial Ombudsman Service jest zmuszony zatrudnić w tym roku dodatkowo 1000 pracowników, czyli ich łączna liczba osiągnie sumę 2500. Zażalenia PPI stanowią aż 2/3 wszystkich skarg analizowanych przez Ombudsman'a, który spodziewa się, że będzie miał do rozpatrzenia 245 tysięcy skarg z tytułu PPI, licząc od kwietnia 2012.
Planuje się, że łączna wartość odszkodowań z tytułu błędnie sprzedawanych PPI osiągnie poziom 15 miliardów funtów. Dotychczasowe wypłaty odszkodowań (stan na początek 2013r.) z tytułu PPI przez 5 największych płatników wynoszą odpowiednio:
- LLoyds TSB Bank - 5,3 mld funtów
- Barclays Bank - 2,08 mld
- Royal Bank of Scotland - 1,7 mld
- HSBC Bank - 1,1 mld
- Santander UK - 0,78 mld
Komentarze