Osobiste konto oszczędnościowe cash ISA

Konto cash ISA (Individual Saving Account) jest to konto oszczędnościowe wolne od podatku. Każdego roku podatkowego, który trwa od 6 do 5 kwietnia następnego roku, każda osoba, która ukończyła 16 rok życia i pracuje w UK, może wpłacić na takie konto ustaloną corocznie przez państwo kwotę. Oprocentowanie takiego konta waha się obecnie w granicach 0.5 - 2%.



Czy w 2018 cash ISA się jeszcze opłaca?

Od 6 Kwietnia 2016 każdy posiada personal savings allowance, oznacza to, że zarobiony przez rok £1000 na odsetkach będzie zwolniony z podatku dla osób, które podchodzą pod najniższe widełki podatkowe 20%, czyli większość z nas.
Tutaj lepszym rozwiązaniem będzie założenie konta chociażby w TSB albo Santanderze gdzie oprocentowanie na zwykłym koncie jest większe niż na ISA. Najlepsze konto bankowe w UK

Zmiana z ISA na NISA

W 2014 roku rząd brytyjski postanowił zmienić dotychczasowe konta cash ISA. Nazwano je tymczasowo NISA (New Individual Saving Account) i największą różnicą oprócz nazwy to fakt, że roczny limit wpłat został sporo podniesiony z około £5500 do ponad £15000, oprocentowanie niestety trochę spadło.

Czym jest konto cash ISA?

Konto cash ISA jest jak każde inne osobiste konto oszczędnościowe, do zgromadzonych środków masz pełny dostęp i w każdej chwili możesz z nich skorzystać. Najważniejszą różnicą jest to, że odsetki zgromadzone na tym koncie nie podlegają opodatkowaniu, tak więc 20% od zysków kapitałowych zostaje w twojej kieszeni.
W danym roku podatkowym możesz otworzyć tylko jedno konto ISA.

Rodzaje kont ISA:
 • Cash ISA, czyli konto oszczędnościowe, zwane też Cash e-ISA lub Variable Rate Cash ISA
 • Stocks & Shares ISA, czyli konto oszczędnościowe z ryzykiem, którego wkład inwestowany będzie w bony skarbowe, akcje, fundusze itp
Co roku możesz otwierać nowe konto ISA w innym banku, przenieść dotychczasowe konto do innego banku lub dopłacać odpowiednią kwotę do już istniejącego konta.
Maksymalna wartość, jaką możesz w obecnym roku podatkowym 2018/2019 wpłacić na wybrane konto ISA to £20,000, jak rozlokujesz pieniądze zależy tylko od Ciebie, tak więc możesz np. całą kwotę przeznaczyć na konto cash ISA. Jeśli wykorzystasz limit i wpłacisz maksymalną kwotę przyznaną na dany rok podatkowy, a następnie wypłacisz całość (lub część) zgromadzonych środków to nie będziesz mógł ich wpłacić w tym samym roku z powrotem i będziesz musiał czekać na kolejny rok i kolejny limit.

Konto ISA możesz założyć online lub wybrać się do oddziału banku. Obecnie wiele banków ma polskich pracowników, więc nie powinno być ewentualnych problemów z barierą językową.
Do otwarcia konta potrzebny jest numer NIN (National Insurance Number).

8 comments:

 1. Mam pytanie
  Kiedy dokladnie moge wplacic te £5760 na cash ISA?
  Co sie stanie jesli przez przypadek wplace niewlasciwa kwote?

  ReplyDelete
 2. Wplacasz kiedy chcesz do konca roku podatkowego 2013/2014 czyli do poczatku kwietnis 2014.
  Nie mozesz wplacic wiecej niz 5760. Musisz uwazac podczas wplaty bo jesli wplacisz kwote inna niz miales zamiar I wyplacisz te kwote np. nastepnego dnia przepadnie ci ta wartosc do wplacenia ponownie w tym roku podatkowym

  ReplyDelete
 3. Co w przypadku gdy ktoś w danym roku podatkowym wpłaci na konto cash ISA zbyt dużo i przekroczy kwotę wolną od podatku? Czy bank automatycznie potrąci podatek? Czy po prostu nie ma fizycznej możliwości wpłacenia większej kwoty niż limit?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Konta ISA sa tak ustawione, ze nie ma fizycznej mozliwosci przekroczenia limitu, nawet przy szczerych checiach bankiera.

   Delete
 4. Twój ISA Manager czyli bank ma obowiązek zadbania o to aby kwota nie przekroczyła limitu, jeśli np wpłacasz sobie co miesiąc na ISA po £200 i jakimś sposobem zdarzy Ci się przekroczyć limit bank zwróci Ci nadpłatę, powinien również poinformować co się wydarzyło. Warto wspomnieć, że jeśli przekroczysz limit (co jak w komentarzu wyżej jest praktycznie niemożliwe) nie należy na własną rękę próbować przelewać pieniędzy z powrotem na własne konto oto zadba bank.

  ReplyDelete
 5. hhmm czyli zawsze mogę na to konto wpacać ile chce i kiedy chce? czy musi to byc regularnie wplacana zawsze ta sma kwota? co jesli dzisiaj chce wplacic 10 funtow a za tydzien np 100 a nastepna wplate zrobić za 4 miesiace? moge to zrobic?

  ReplyDelete
 6. Możesz wpłacać ile chcesz i kiedy chcesz, jedyny limit to maksymalna wartość, jaką możesz wpłacić w danym roku podatkowym, która od lipca 2014 wynosi £15000

  ReplyDelete

Powered by Blogger.