NHS - czyli z darmową wizytą w przychodni

Jeśli jesteś rezydentem w Wielkiej Brytanii przysługuje Ci prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Opieką zdrowotną obywateli w Wielkiej Brytanii zajmuje się NHS (National Health Service).

Aby bezpłatnie odwiedzić lekarza należy zarejestrować się w jednej z tysięcy przychodni GP (general practitioner). Oczywiście najwygodniej wybrać przychodnię GP najbliżej miejsca zamieszkania. Uprzedzam, że należy uzbroić się zwykle przy tym w cierpliwość, bo nawet jeśli zarezerwujemy sobie wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (GP) na określoną godzinę to czasem przyjdzie nam na tę wizytę troszkę poczekać. Jeśli lekarz stwierdzi, że Twoje dolegliwości nie są specjalnie poważne zaleci Ci użycie Paracetamolu - zdarza się to w wielu przypadkach, gdyż lekarze w Wielkiej Brytanii nie są skłonni do przepisywania antybiotyków bez większej potrzeby (co często zdarza się w Polsce).

Kiedy dostaniemy receptę (prescription), udajemy się z nią oczywiście do apteki. W UK, w przeciwieństwie do naszego macierzystego kraju, apteki znajdziemy również w sieci supermarketów. Co ciekawe jeśli wiemy ile rodzajów leków umieszczonych jest na recepcie od lekarza GP dokładnie wiemy ile nas to będzie kosztować.
W chwili obecnej opłata za każdą sztukę leku na recepcie wynosi £7.65  i to niezależnie ile porcji konkretnego medykamentu zostało nam przypisanych.
Istnieje również możliwość zaoszczędzenia przy zakupie leków na receptę.
Więcej informacji na ten temat w języku angielskim znajdziesz na stronie NHS.

Jeżeli dopiero co przyjechałeś do Wielkiej Brytanii, nie jesteś rezydentem, nie posiadasz karty National Insurance Number to w nagłym przypadku możesz odwiedzić jeden z oddziałów NHS Walk-in Center. Nawet jeśli jesteś w UK w celach turystycznych, choćby jeden dzień, to do Twojej pomocy są wykształcone pielęgniarki, a przy odrobinie szczęścia możesz być przyjęty przez lekarza.

Adresy najbliższych przychodni GP, Szpitali, Stomatologów, Optyka, Apteki, Walk-in centres znajdziesz tutaj.

W razie wszelkich wątpliwości NHS Direct służy pomocą przez telefon. wystarczy zadzwonić (obsługa w języku angielskim) pod następujący numer 0845 4647

Jeśli nie możesz lub nie chcesz ruszać się z domu wejdź na stronę www.nhs.uk gdzie możesz uzyskać pomoc online w sprawie Twoich objawów, jak również wszelakich problemów i wątpliwości.

No comments

Powered by Blogger.